EUATK.CZ

Reklama Místo pro vaši reklamu

Reklama Kapitol

Reklama Luboš Profous

Generální partner Reklama EUATK.CZ Hlavní partner Siko koupelny Partner Kapitol Seno Tenart Počítačové kurzy Pavel Hlavín

Home4People

Luboš Profous Václav Nesnídal - Domácí potřeby a železářství

Aikido


Aikido - jedná se o velice zajímavé japonské bojové umění sebeobrany. Vhodné pro chlapce, děvčata, muže a ženy. Sebeobrana je v Aikido jiná, odlišuje se, spočívá v schopnosti neublížit útočníkovi, ale dokázat převzít jeho energii z útoku a odvést ji. Předpokládá se, že útočník pochopí svou chybu, pokud to však odmítá, mohou ho techniky zranit.

Ve skutečnosti je cílem Aikido neublížit, to je také důvod, který činní Aikido zajímavé a stává se pro spoustu lidí výzvou. Drsnější provedení technik je k vidění v některých filmech Stevena Seagala.

Název Aikido se dá také rozdělit do třech samostatných slov:
AI - harmonie
KI - energie
DO - způsob myšlení, cesta životem

Je jedním z nejmladších bojových umění, i když jeho historické kořeny jsou starého data. Myšlenkou Aikido není sportovní boj, okamžik kontaktu je rozhodující moment, ve kterém začínáme jednat. Síle útočníka neklademe odpor. Tlačení, tahání prodloužíme ve stejném směru tak, jak bylo započaté, dále narušíme těžiště útočníka a technika Aikido končí technikou hodu nebo pákou. Z relativně malého počtu základních technik v postoji a technik na zemi se na různé útoky otvírá široká škála obrany. Pohyby v Aikido vycházejí z kruhového a spirálovitého pohybu. Např. otoč se, když Tě někdo tlačí - v tomto smyslu slouží techniky, abychom mohli změnit těžiště útočníka s pomocí kruhových pohybů tak, že ho vtáhneme do našich pohybů, vedeme ho a v podstatě máme možnost si s ním dělat, co chceme. Je to podobné jako vířivé větry nebo vodní vír.

Aikido se skládá ze třech základních částí:

Základní pohyby
Sebeobrana
Trénink

Můžeme si to představit také jako uzavřený koloběh.
Začíná výukou základních pohybů, které slouží k procvičování jednotlivých technik. Další etapou je sebeobrana - reálný boj.
Abychom však dosáhli úspěchů, je nutný pravidelný trénink, opětovné procvičování základních pohybů technik.

V Aikido se nesoutěží.

V Aikido máte možnost učit se sebeobranu nejen proti jednomu útočníkovi, ale i proti libovolnému množství útočníků, záleží samozřejmě na technické vyspělosti cvičence, základ jsou u nás i čtyři útočníci proti jednomu obránci, na tréninku pro pokročilé dáváme až osm útočníků.
Dále u nás probíhá trénink se zbraněmi: Jo - dřevěná tyč o délce 128 cm, Bokkem - dřevěný meč, Tanto - imitace nože (dřevěný).

Zakladatel Aikido:
Morihei Ueshiba, narozen 14. prosince 1883. Jeden z nejvýznamnějších bojovníků, který pochopil, že na násilí není potřeba odpovídat násilím.
Aikido založil roku 1925.
Zemřel 24. dubna 1969, ve věku 86 let.

Víc se dozvíš na tréninku.

Zpět na Klub

Copyright © S.V.B.U.A.S. Všechna práva vyhrazena